XLIV International Trade Fair Santa Cruz

The largest multisectoral sample of Bolivia lasts for 10 days, the Santa Cruz International Trade Fair (Expocruz). With the participation of entrepreneurs from 23 countries, from all over the world, it is known as the most important trade fair event in South America.
This fair, which is organized by the Santa Cruz Exhibition Fair (Fexpocruz), brings together exhibitors and almost half a million visitors who exhibit and know about the products and services up close, thus showing the best of national and international quality.

BRANDS
+2000
VISITORS
+450.000
Countries
23 + EU Representations
BUSINESS INTENTIONS
Short and medium term 100 Million +
IMPACT ON EMPLOYMENT
Total: 75.000
Direct: 27.000
Indirect: 48.000
ORIGIN OF THE PRODUCTS
65 + Countries

Tickets

ADULTS: 50Bs
MINORS: 25Bs

Open to the public

Visitors: Weekdays
de: 18:00 - 24:00 hours

Weekends and Holidays
de: 17:00 - 24:00 hours

Participating Sectors

  • Agribusiness
  • Automobile
  • Art and Culture
  • Foods / Beverages
  • Services
  • Construction
  • Cosmetics
  • Leather
  • Decoration
  • Equipment
  • Home appliances
  • Education
  • Informatics
  • Industry
  • Real estate
  • Jewelry
  • Furniture
  • Manufactures
  • Children’s pavilion
  • Pavilion technology and innovation
  • Offers pavili
  • Plastics
  • Livestock
  • Oil Companies
  • Services
  • Technology
  • Telecommunications
  • Textiles
  • Tourism
  • Other services

Livestock pavilion

Participation: 105 exhibitors of different species and breeds. 900 animals of different species and breeds:

  • Bovines
  • Buffalos
  • Equines
  • Sheep
  • Goats
  • African Ostriches
  • Poultry

Livestock sector activities

  • 12 days of cattle judging including different breeds, (National and International Judges)
  • Milk Production Competitions
  • Equestrian demonstrations with Peruvian Paso Horses.
  • 14 Auctions of Top Cattle
  • Shopping for Brangus breed.
  • Great Champions Parade
  • Judging and Competitions of Dog breeds, with the participation of judges from the United States, Brazil and Colombia.

More information about the Business Roundtable

Interesting Data for EXPOCRUZ 2018

  • 94% of the attendees will also visit the 2019 version and 82% think that this version was better than the 2017 version
  • 94% of the visitors consider that the contribution made by EXPOCRUZ is very beneficial for the region and the country as a whole.
  • 8 out of 10 exhibitors have the intention to also participate in EXPOCRUZ 2019 scheduled for September 20th to.

Interesting facts

• Livestock Sector.
• Elite cattle.
• 900 specimens of different species and breeds
• 12 judging days of the different races.
• Presence of international judges.
• 15 Elite cattle
• Milk production contest.
• Awarding of the best exhibitors.

Origin of Products in Expocruz 2019

Official Delegations of 24 countries

Events

Activities program

19:00

Factor X

Escenario Principal

Factor X Bolivia se presenta en el escenario principal de fexpocruz.

21:00

Revolver

Escenario Principal

El grupo musical Revólver se presenta en el escenario principal de fexpocruz.

21:30

9mm

Escenario Principal

9mm la Banda de Rock de Santa Cruz de la Sierra, considerada una de las 3 mejores bandas de rock, se presenta en el escenario principal de fexpocruz.

22:00

Matamba

Escenario Principal

El cantante de reggae Matamba y su banda se preparan para dar todo de si mismo, en el escenario principal de fexpocruz

22:30

Track

Escenario Principal

TRACK es una de las bandas míticas y pilar fundamental de la Historia del Rock Boliviano.

23:00

Los Salmones

Escenario Principal

Los Salmones es una banda de rock, influenciada por diversos subgéneros. No te pierdas su show en el escenario principal

19:00

Cofre Mágico

Escenario Principal

Show para los más pequeños.

21:00

La Klinika

Escenario Principal

Disfrutá de una noche de cumbia.

21:30

Naty Alvarez

Escenario Principal

Disfrutá de una noche de cumbia.

22:00

Camila

Escenario Principal

Disfrutá de una noche de cumbia.

23:00

Rodrigo Tapari

Escenario Principal

'Una cerveza'?? para cerrar la noche con Rodrigo Tapari se presenta en el escenario principal.

19:00

Cofre Mágico

Escenario Principal

Show de Cofre Mágico

21:00

La Cambita Inquieta

Escenario Principal

La Cambita Inquieta

22:00

Fernando Torrico y Gina Gil

Escenario Principal

Fernando Torrico y Gina Gil

22:45

Los Norteños

Escenario Principal

Los Norteños

23:15

Carmelita Justiniano

Escenario Principal

Carmelita Justiniano

23:45

Aldo Peña

Escenario Principal

Aldo Peña

20:00

Desfile de Modas Infocal

Escenario Principal

Desfile de Modas infocal .

20:00

Acto de Premiación de los Mejores Expositores

Salón Chiquitano

Acto de Premiación de los Mejores Expositores de EXPOCRUZ 2018 y festejo por la Efeméride de Santa Cruz. Salón Chiquitano del Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ

21:00

Gisela Santa Cruz

Escenario Principal

Gisela Santa Cruz .

21:30

Alenir Echeverría

Escenario Principal

Alenir Echeverría .

22:00

Sonia Barrientos

Escenario Principal

Sonia Barrientos .

22:30

Los Cambitas

Escenario Principal

Los Cambitas

23:00

Eleonora Cardona

Escenario Principal

Eleonora Cardona

23:30

Trío Tradición

Escenario Principal

Trío Tradición

20:00

Coctel de la Unión Europea

Salón Chiquitano

Salón Chiquitano del Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

20:00

Coctel de Inauguración del Stand de IMCRUZ

Stand de IMCRUZ

Stand de IMCRUZ

20:00

Coctel de Presentación del Stand de EMPACAR

Salón del Exportador

Coctel de Presentación del Stand de EMPACAR, Salón del Exportador Oswaldo Barriga

20:30

María Nazareth

Escenario Principal

María Nazareth

21:00

Canvas

Escenario Principal

Canvas

21:30

Chachi Claure

Escenario Principal

Chachi Claure

22:00

Animal de Ciudad

Escenario Principal

Animal de Ciudad

22:30

Tingo Vincenti

Escenario Principal

Tingo Vincenti

23:00

Gary Suarez

Escenario Principal

Gary Suarez

23:30

Proyección 70

Escenario Principal

Proyección 70

19:30

Sange Nueva Perú

Escenario Principal

Sange Nueva Perú

20:30

Lunita

Escenario Principal

Lunita

21:00

Andres Barba

Escenario Principal

Andres Barba

21:45

Grupo Fly

Escenario Principal

Grupo Fly

22:15

Lucero Rios

Escenario Principal

Lucero Rios

23:00

Zaga & La Voz

Escenario Principal

Zaga & La Voz

23:30

Poker

Escenario Principal

Poker

20:00

A Banda Sombra

Escenario Principal

A Banda Sombra

20:30

Guachambé

Escenario Principal

Orquesta Guachambé

21:00

Aguanile

Escenario Principal

Orquesta Aguanile

21:30

Milenium

Escenario Principal

Orquesta Milenium

22:00

Tropical Swing

Escenario Principal

Orquesta Tropical Swing

22:30

Grupo Santa Cruz

Escenario Principal

Grupo Santa Cruz

23:00

La Metro Orquesta

Escenario Principal

La Metro Orquesta

23:30

Rebelión

Escenario Principal

Rebelión

21:00

El Gran Status

Escenario Principal

El Gran Status

21:30

Bandamia

Escenario Principal

Bandamia

22:00

Oxígeno

Escenario Principal

Oxígeno

23:00

La Mosca TSE TSE

Escenario Principal

La Mosca TSE TSE banda de rock argentino de estilo fusión. En su música se encuentran géneros diversos.

21:00

SHOW DE LAS MAGNIFICAS

Escenario Principal

SHOW DE LAS MAGNIFICAS

23:15

Leo Santos

Escenario Principal

Leo Santos.

20:30

Leonardo Callejas

Escenario Principal

Leonardo Callejas

21:00

Hermanos Cuellar Sucre

Escenario Principal

Hermanos Cuellar Sucre.

21:00

Tola Cludio CHACO

Escenario Principal

Tola Cludio CHACO.

22:15

GRAN SORTEO TOYOTA RUSH 0Km

Escenario Principal

GRAN SORTEO TOYOTA RUSH 0Km.

22:15

Trio Oriental

Escenario Principal

Trio Oriental.

16:00

Preclasificación de categorias con mas de 12 animales

Pista de Juzgamiento Luis Vincenti Masilla

Preclasificación de categorias con mas de 12 animales.

21:00

24º Gran Remate Internacional "Nelore de Oro"

Cabaña Rancho La Caldera Salon Guaraní

24º Gran Remate Internacional "Nelore de Oro" de Cabaña Rancho La Caldera, Salon Guaraní Centro Internacional de Convenciones Fexpocruz.

22:00

8º Ordeña concurso producción de leche de las razas Gyr y Girolando

Pabellón cebuinos raza Gyr y Girolando

8º Ordeña concurso producción de leche de las razas GYr y Girolando. Pabellón cebuinos, raza Gyr y Girolando

06:00

9ª Ordeña producción de leche de las razas Gyr y Girolando

Pabellón de cebuinos raza Gyr y Gironlando

9ª Ordeña producción de leche de las razas Gyr y Girolando

08:00

5º Dia de juzgamiento de bovinos cebuinos razas Nelore y Nelore Mocho

Pista de Juzgamiento Luis Vincenti Mansilla

5º Dia de juzgamiento de bovinos cebuinos razas Nelore y Nelore Mocho. Pista de Juzgamiento Luis Vincenti Mansilla

09:00

Pesaje de bovinos europeos y razas formadas

Pabellón cebuinos raza Gyr y Girolando

Pesaje de bovinos europeos y razas formadas, Pabellón cebuinos raza Gyr y Girolando.

14:00

10ª y Última Ordeña concurso producción de leche de las razas Gyr y Gironlando

Pabellón cebuinos raza Gyr y Girolando

10ª y Última Ordeña concurso producción de leche de las razas Gyr y Gironlando. Pabellón cebuinos raza Gyr y Girolando

21:00

27ª Remate "Sausalito"

Cabaña Sausalito Hotel los Tajibos

27ª Remate "Sausalito", Hotel los Tajibos.

08:00

6º Día de juzgamiento de bovinos cebuinos razas Nelore y Nelore Mocho (Grandes Campones)

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

6º Día de juzgamiento de bovinos cebuinos razas Nelore y Nelore Mocho (Grandes Campones)

12:30

Remate "Solo FIV 2018" cabaña Nelori y Nelorek

Salón Guaraní

Remate "Solo FIV 2018" cabaña Nelori y Nelorek. Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

21:00

26º Remate "Calidad LS" de Hacienda Nelori

Salon Chiquitano

26º Remate "Calidad LS" de Hacienda Nelori, Salon Chiquitano Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

08:00

7º día de juzgamiento de bovinos Cebuinos raza Gyr

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

7º día de juzgamiento de bovinos Cebuinos raza Gyr

21:00

Remate 2 Marcas de Cabañas Las Madres y Moxos

Salón Guaraní

Remate 2 Marcas de Cabañas Las Madres y Moxos. Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

08:00

8º día de juzgamiento de bovinos Cebuinos raza Girolando

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

8º día de juzgamiento de bovinos Cebuinos raza Girolando

10:00

Encuentro Ganadero

FEGASACRUZ

Encuentro Ganadero

21:00

Degustación de carne Ovina en sus diferentes presentaciones

Area de Corrales de Ovinos

Degustación de carne Ovina en sus diferentes presentaciones(prensa)

21:00

17º Remate Nelore "Super Baby" Cabañas: Santa Bárbara y Nelorek

Salón Guaraní

17º Remate Nelore "Super Baby" Cabañas: Santa Bárbara y Nelorek, Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

08:00

Juzgamiento de bovinos de la raza Brangus

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Juzgamiento de bovinos de la raza Brangus, Pista de juzgamiento Luis Vincenti Mancilla

15:00

Juzgamiento de equinos, raza de conformación

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Juzgamiento de equinos, raza de conformación

20:30

Noche del Produtor Lechero

Casa del productor Lechero

Noche del Produtor Lechero. En la Casa del productor Lechero

21:00

18co. Remate "Producción LS" Hacienda Nelori

Salón Guaraní

18co. Remate "Producción LS" Hacienda Nelori, Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

08:00

Juzgamiento de bovinos de leche.

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Juzgamiento de bovinos de leche.

14:00

Juzgamiento de equinos, raza Peruano de Paso.

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Juzgamiento de equinos, raza Peruano de Paso.

20:00

Acto de premiación de ASOCRALE

Casa del productor Lechero

Noche del Produtor Lechero. En la Casa del productor Lechero

21:00

18º Remate “Más Rendimiento” Cabaña El Trébol

Salón Guaraní

18º Remate “Más Rendimiento” Cabaña El Trébol, Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

08:00

Juzgamiento de bovinos de la raza Criolla

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Juzgamiento de bovinos de la raza Criolla

12:00

Juzgamiento de bovinos europeos y razas formadas.

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Juzgamiento de bovinos europeos y razas formadas.

20:00

Remate Cabaña Mucarzel

SUN Hotel

Hotel SUN, Frente al Aeropuerto Viru Viru

21:00

14º Gran Remate de Elite Lechera Genética ASOCRALE

Salón Guaraní

14º Gran Remate de Elite Lechera Genética ASOCRALE, Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

09:00

Juzgamiento de Ovinos (a cargo de la Asociación de Criadores de Ovinos)

Área verde de la Asociación de Cuartos de Milla

Área verde de la Asociación de Cuartos de Milla

09:30

Toma de fotografías de los Grandes Campeones

Área verde Casa del Cebú

Toma de fotografías de los Grandes Campeones Expocruz 2018

12:00

16º Remate “Solo Elite” Hacienda MH

Hacienda MH.

16º Remate “Solo Elite” Hacienda MH, lugar Hacienda MH.

17:00

Gran desfile de Campeones de razas - Expocruz 2018

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Gran desfile de Campeones de razas - Expocruz 2018, Pista de Juzgamiento “Luis Vincenti Mansilla.

17:00

Remate Brangus: "La Raza Fuerte, Precocidad que Rinde”

Organiza Asociación Boliviana de BrangusSalón Guaraní

Salón Guaraní, Centro Internacional de Convenciones FEXPOCRUZ.

09:00

Actividad Canina

Pista de juzgamientoLuis Vincenti Mancilla

Actividad Canina

12:00

Entrega del Cebú de Oro

Salón Chiquitano

Premiación Ranking Nacional de ASOCEBU 2017 – 2018 Premiación a los Mejores Expositores y Criadores Expocruz 2018.Salón Chiquitano, Centro de Convenciones FEXPOCRUZ.

Layout for Expocruz 2019

Documentation for Exhibitors

Gallery of images

Gallery of videos

​​​​​Contact us

You may use the contract form to send us your enquiries, or you may visit our offices if you have any doubts or questions regarding our services.

To Request information


Learn about our fairs